Přihlášení ERP news
Partneři webu
- Centrum pro výzkum informačních systémů
- CVIS Consulting
- Komplexní informační systém K2
pro management podniků
Jak na implementaci IS? (seriál 3.díl) |
Středa, 16 Únor 2011 13:57 |
Výběr vhodného informačního systémuV předchozí části našeho seriálu o implementaci informačního systému jsme si řekli, co je potřeba udělat pro správné sestavení našich požadavků na nový informační systém (IS). Tyto požadavky jsou věcnou stránkou výběru. Pro vlastní realizaci musíme připravit ještě další vstupní podklady, které společně s již hotovým zadáním vytvoří celkový rámec výběru.
Shromážděné informace musejí obsahovat základní informaci o systému:
Z takto získaných informací je možné sestavit finální seznam potencionálních produktů na základě:
Před zahájení výběrového řízení musí společnost učinit poslední krok, k již vytvořeným funkčním požadavkům na IS je nutné doplnit obecné podmínky výběrového řízení. Řada firem má pro realizaci výběrových řízení zpracovaná vnitřní pravidla, v každém případě je potřeba řešit především tyto záležitosti:
Kritéria hodnoceníPři vyhodnocení výběrového řízení je vhodné se přiklonit především k objektivním kritériím, případně mít pro tato kritéria stanovena výrazně vyšší váhu, než u kritérií subjektivních. Nejčastější rozdělení kritérií bývá v případě IS:
Cenová část nabídkyPořízení informačního systému není jen záležitost jednorázového výdaje, ale nese sebou po celou dobu užívání specifickou část nákladů. Pořizovací náklady mohou být jen malou částí celkových nákladů, které v konci společnost do IS investuje. Proto je vhodné požadovat po dodavateli cenovou nabídku v následující či obdobné struktuře:
Smluvní pokrytí, licenční a provozní záležitostiZáležitost smluvního pokrytí patří rozhodně k složité části celého výběru (v případě nadnárodních společností je věc o to komplikovanější), proto si jen v základních rysech řekneme, s čím je potřeba v této části počítat případně na co je potřeba znát odpověď od dodavatele:
Výše uvedené kroky tvoří předpoklad pro realizaci výběrového řízení a dávají k dispozici funkční požadavky na systém. Stanovují jasné podmínky, co musí být součástí „odpovědi“ dodavatele na poptávku a vymezují princip vlastního vyhodnocení.
To vše s hlavním cílem, vybrat nejvhodnější IS pro potřeby společnosti a u vybraného systému se v budoucnu vyvarovat případných „překvapení“, která mohou souviset s jeho dlouhodobým využíváním.
Příští díl se již bude věnovat vlastnímu implementačnímu projektu a jeho organizaci. Pavel Rek
|