Přihlášení ERP news



Přihlaste se k odběru newsletteru ERP news, ve kterém pravidelně rozesíláme ty nejzajímavější články ze světa ERP.



Partneři webu

ERP systémy ve výrobě a jako prvek integrace

Další díl našeho seriálu anket ERP Forum jsme věnovali roli ERP systémů v prostředí výrobních podniků. Jejich nároky na funkce a vlastnosti ERP systému jsou pravděpodobně jiné než požadavky firem se zaměřením na ryze obchodní činnost nebo poskytování služeb. Nebo nejsou?

ERP systémy ve výrobě a jako prvek integrace

Vybraných dodavatelů ERP řešení jsme se proto zeptali:

Jaké jsou podle vás klíčové vlastnosti ERP systému, aby se mohl stát výkonným a efektivním nástrojem výrobního podniku? Které vlastnosti a funkce ERP systému podle vás mohou nejvíce přispět k zefektivnění procesů ve výrobních podnicích? Je to použití moderních metod plánování (APS, TOC, demand planning)? Nebo jsou to moduly a funkce pro řízení dodavatelského řetězce? Nebo automatizace řízení logistických procesů, identifikace a sledování výrobků pomocí čárových kódů a RFID?

Jak mohou podle vás ERP systémy zlepšit návaznost výrobních a obchodních procesů a tím i spolupráci mezi jednotlivými částmi průmyslového podniku?

Milan Pastorčák, vedoucí projektů, Altec

Milan Pastorčák, vedoucí projektů, AltecMezi klíčové vlastnosti ERP systémů patří integrovat a automatizovat jednotlivé podnikové procesy, zpracovávat data v rámci celé firmy a poskytovat pracovníkům detailní i souhrnné informace o průběhu zpracování zakázek a návazných procesů. Jedním z klíčových parametrů ERP je schopnost systému rychle a kvalitně poskytnout výsledky pro řízení podniku, a to zejména (ale nikoli výlučně) pro střední a operativní úrovně řízení.
Základními funkcemi ERP systémů je tak podporovat základní výrobní, logistické a finanční disciplíny, jako jsou prodej, nákup, skladování, řízení a plánování výroby a účetnictví. Kvalitní ERP systémy pak v sobě obsahují moderní plánovací metody, integraci na projektové řízení, údržbu, moduly řízení jakosti a samozřejmě řízení dokumentace.
Ve většině případů jsou ERP systémy rozšiřovány o aplikace business inteligence, které mají z úkol zpracovávat data základního systému.

Plná a kvalitní integrace jednotlivých modulů, správné navržení datových objektů a nízká redundance dat tak zvyšují užitnou hodnotu informačního systému.
Celá funkcionalita ERP systému je založena na vhodné integraci jednotlivých součástí systému. Představte si naprosto geniální plánovací systém, který však nebude mít žádné vazby na okolní moduly. Nebude umět předávat data pro zajištění nákupu nebo výroby a na druhou stranu nebude ani ovlivňován skutečností ve výrobě nebo prodeji. Celkový efekt takového modulu bude velmi nízký.
Plná a kvalitní integrace jednotlivých modulů, správné navržení datových objektů, nízká redundance dat tak zvyšují užitnou hodnotu informačního systému.
ERP systém IFS Aplikace, který naše společnost dodává, nabízí plnohodnotnou integraci všech modulů a vyzdvihnout bych chtěl zejména integraci Projektového řízení. IFS Project je integrován nejen jako add-on, ale jeho integrace je provázána na úrovni datového modelu až do nejzákladnějších datových objektů. Systém tak umožňuje plnohodnotné využívání všech modulů, které s projektovým řízením komunikují, zejména nákupu, výroby a účetnictví.

 

Ján Vaculčiak, ES department leader, Datalan

Ján Vaculčiak

ERP systém by mel být kompromisem mezi komplexním systémem a řešením šitým na míru. Pořadí důležitosti jednotlivých modulů výroby se nedá stanovit, protože pro každého klienta je prioritní jiný modul. Pro implementace u širšího okruhu klientů by ERP systém měl obsahovat moduly a funkčnosti, které zabezpečí komplexnost procesu výroby a návaznost na související oblasti (obstarání materiálu, zabezpečeni zdrojů výroby, vyhodnocení procesů, odbyt produktů, …). Tyto moduly by měli být součástí základní funkčnosti. Struktura informačního systému by měla být postavená tak, aby bylo možné rychlé nasazení u klientů se základnými požadavky a současně aby systém umožňoval dopracování specifických požadavků, anebo napojení na jiné externí systémy u klientů, kteří kladou vyšší nároky na sledování výroby.

ERP systém by měl být kompromisem mezi komplexním systémem a řešením šitým na míru.

Největší přínos informačního systému pro firmu, která ho používá, je v dostupnosti informací pro jeho uživatele. Základní funkcí informačního systému je shromáždění a uchování všech dostupných dat, z manuálních vstupů od uživatelů, anebo z externích dávek. Přidanou hodnotou je poskytnutí těchto dat v požadovaném čase a místě a ve srozumitelné formě pro uživatele, který o ně žádá. Dostupnost dat by neměla být závislá od toho, ve kterém modulu se právě nachází. To znamená, že informace o plánovaných výrobních požadavcích by měly být v dostatečné míře přístupné i při objednávání materiálu v obchodním modulu. A naopak, pracovník výroby by měl mít k dispozici informaci, který nákupce a jakým dokladem naposled objednal požadovaný materiál.

 

Václav Jakoubek, ředitel pro oblast východní Evropy, Infor

Václav Jakoubek

Vycházím-li ze základní definice ERP systému jako integrovaného systému realizovaného jedinou databází a sadou funkčních modulů, pak je to právě tato klíčová vlastnost, kterou vidím jako nejvýznamnější. K tomu je nutno doplnit samotný proces integrace a implementace systému, kde si každý podnik musí uvědomit vzájemné organizační a funkční vazby a „best practices“, které obvykle lze v dobrých ERP systémech nalézt. Dále je to nutnost definování, respektive popsání procesů, které bude potřeba při využívání systému dodržovat. V tomto kroku implementace je organizace přinucena definovat své potřeby a intenzivněji se touto oblastí zabývat, což nesouvisí nutně s funkčností ERP systému. V neposlední řadě je potřeba ještě zmínit proces zlepšování normativní základny podniků.
V rámci jednotlivých oblastí samotné funkcionality ERP systému vidím na prvním místě automatizaci řízení logistických procesů, identifikaci a sledování výrobků pomocí čárových kódů a RFID. Dále jsou to moduly a funkce pro řízení dodavatelského řetězce a na třetím místě pak moderní metody plánování (APS, TOC, demand planning). Zde je nutné podotknout, že moderní metody plánování nepovažuji za méně významné než předchozí, nicméně v naší současné praxi se uplatňují zřídka. Možná proto, že jsme v jejich chápání a přípravě potřebných dat ještě „nedorostli“.

U výrob s krátkou průběžnou dobou výroby a nutností výroby na sklad lze mnoho peněz ušetřit, existují-li solidní předpovědí z marketingu a obchodních útvarů.
Příkladem integrace procesů v ERP systému může být konfigurace výrobků prováděná v obchodních útvarech při uzavírání prodejních objednávek se zákazníky, na základě předem vypracovaných a povolených charakteristik z konstrukční a technologické přípravy výroby (u variantních typů výrob). Společnost Infor nabízí v rámci svých řešení ERP LN, ERP SL, ERP COM nebo ERP Aurora solidní nástroje pro konfiguraci výrobků.
U výrob s krátkou průběžnou dobou výroby a nutností výroby na sklad lze mnoho peněz ušetřit nebo vydělat, existují-li solidní předpovědí z marketingu a obchodních útvarů (toto platí například pro potravinářský a nápojářský průmysl). Infor zde v rámci svého portfolia produktů rovněž nabízí slušné nástroje pro promítnutí a zapracování potřebných vstupů z obchodních procesů do dalších plánovacích a výrobních procesů.

 

Jan Sikora, výkonný ředitel a předseda představenstva, ITeuro

Jan Sikora, výkonný ředitel a předseda představenstva, ITeuroKlíčovými vlastnostmi ERP systému jsou úplnost, komplexnost a jednoduchost. ERP musí pokrýt všechny procesy, které probíhají ve výrobním podniku. Dnes již pominula doba, kdy se dodavatel EPR systému zavazoval, že chybějící funkcionalitu systému dopracuje v rámci implementace, nebo dokonce až po jejím dokončení. Současně musí být všechna data provázaná a jejich zadávání, zpracování a vyhodnocení jednoduché.
Pokud má být ERP systém opravdu efektivním pomocníkem, nemůže být jen úložištěm dat, ale musí rychle poskytnout klíčové údaje, které mohou mít rozhodující vliv na úspěšnost firmy. Pro většinu výrobních firem mezi klíčové údaje patří: co, jak, kdy a v jakém pořadí vyrábět, jaké je reálné datum realizace zakázky, jak optimálně řešit úzká místa, jak nejlépe reagovat na každodenní změny ve výrobě a podobně. Odpovědi na tyto klíčové otázky nám dávají pokročilé systémy plánování a rozvrhování výroby.

Pokud má být ERP systém opravdu efektivním pomocníkem, nemůže být jen úložištěm dat.
Ve výrobních firmách se vyskytují přirozené rozpory mezi obchodním a výrobním oddělením. Obchod bývá odměňován za objem uzavřených zakázek bez ohledu na aktuální vytížení výroby. Tento způsob práce a hodnocení však může dobře fungovat pouze v případě dostatku výrobních kapacit.
V námi nabízeném řešení Infor ERP SyteLine je APS modul již nedílnou součástí ERP řešení. Do operační paměti APS serveru jsou on-line přenášeny klíčové informace pro výrobu a plánování tak, jak uživatelé pracují s ERP systémem. Toto řešení proto mimo jiné umožňuje obchodníkovi již při vyplnění základních informací o zakázce okamžitě znát reálné datum plnění, počet kusů dodatelných k požadovanému datu, možnost neustálého sledování termínů plnění u sjednaných zakázek a podobně.

 

Jiří Rákosník, obchodní ředitel, J.K.R.

Jiří Rákosník, obchodní ředitel, J.K.R.Jsme přesvědčeni, že schopnost ERP systému přizpůsobit se je jednou z nejdůležitějších vlastností správného informačního systému. Společně s vysokými standardy kvality a podporou moderních standardů je klíčovou vlastností systému elasticita a schopnost modifikovat zpracování dle požadavků a zvyklostí uživatele.
Při výběru ERP systému si testujte i dostupnost standardní servisní podpory – od pondělí do neděle. U nás máte možnost si zvolit servisní model. Budete spravovat systém sami díky svým zaměstnancům a specialistům? To je řešení pro silné firmy a ty, kteří jsou denně plně závislí na informačním systému a vyplatí se jim vlastní zainteresovanost na chodu systému. Servisní podpora prostřednictvím pravidelných konzultací má vedle toho význam pro společnosti, které se zaměřují zcela na „core business“ a díky outsourcingu či najímání servisních služeb si zachovávají vysokou akceschopnost.
Vybírejte tedy systém dle svých potřeb, je lhostejno, čím se ERP systém chlubí, posuzujte jeho schopnost pracovat pro vás!

Je lhostejno, čím se ERP systém chlubí. Posuzujte jeho schopnost pracovat pro vás!

Prakticky vždy, když je nasazován ERP systém, dochází k revizi procesů či jejich nalézání. To znamená, že přínos ERP systému je i ve stanovení standardů pro ukládání dat a práci se získáváním informací. Správný ERP systém dokáže „donutit“ obsluhu zadat všechny údaje pro práci navazujících uživatelů. Není to tedy o snadném a nezávazném pořízení podkladů. Následná práce na úrovni sestav, kontingenčních tabulek a OLAP analýz je pro potřeby rozhodování a analýz snadná. Systém má také nabídnout implementaci prvků pro automatické kontrolní mechanismy a automatický reporting. Možnost nechat kontrolovat systém rutinní operace významně přispěje ke snížení neproduktivního času uživatelů.
Výroba už standardně nasazuje hlášení o průběhu operací na zakázce. Tím mají obchodníci a dispečeři k dispozici aktuální informace o stavu zakázky ve výrobě a lokaci časů na dokončení na jednotlivá pracoviště. Tím je možno ovlivnit priority zakázek i přípravu plánu pro další etapy.
Pro obchodní firmy je zásadní plné svázání požadavku zákazníka s jeho realizací. Na základě bezchybné evidence objednávek a realizace prostřednictvím logistiky je připravena i mapa plánovaných požadavků ve vazbách na dostupnost zboží.
Pro zakázkově orientované subjekty je nezbytné sledovat stav plnění a průběhu zakázky. To zvládneme v modulech Projektové řízení, Zakázky a Workflow. Integrace DMS (správy dokumentů) přináší uživatelům přímé vazby na veškeré dokumenty k danému případu. Ať chceme nebo ne, jsme chrliči dokladů a dokumentů. Těžko dokážeme zabránit vzniku dokumentů, dokážeme je plně integrovat do zpracování.

 

Miroslav Tichoň, project manager, Karat Software

Miroslav Tichoň, project 

manager, Karat SoftwareERP systémy by měl umožnit managementu výrobní firmy pružně reagovat na rychle se měnící realitu. Rozumný způsob plánování výrobních kapacit je asi nejdůležitější. Samozřejmě s ohledem na nejvýznamnější zakázky a klíčové zákazníky. Stejně důležité je řízení kvality. Dobré plánování a kvalitní výrobky jsou asi klíčem k plnění termínů, zlepšování spokojenosti zákazníků, plynulejší výrobě, snižování nákladů, tzn. lepšímu využití oběžných prostředků.
Ani sebedražší technologie a systémy APS, TOC, SCM, DMS, RFID nemusí být nutně a vždy nejlepší cestou ke zvýšení výkonnosti firmy. Někdy se vyplatí použít jednoduchý nástroj. Je to vždy otázka cílů, rizik, investic, zvážení přínosů a správných rozhodnutí. Moderní výrobní firma asi nemá šanci dlouhodobě prosperovat a růst bez moderního informačního systému. Je prokázáno, že moderní informační systémy a moderní technologie mohou významně přispět k zefektivnění procesů ve výrobní firmě, pokud se využívají správně.

Dobré plánování a kvalitní výrobky jsou klíčem k plnění termínů, zlepšování spokojenosti zákazníků, plynulejší výrobě a snižování nákladů.

Podstatou všech informačních systémů je snaha lépe pracovat s informacemi. Pokud mají lidé, ale i stroje, ve správnou chvíli správné informace, je větší šance, že se rozhodnou správně. V liniově nebo funkčně organizované firmě naše ERP systémy poskytují informace manažerům. V procesně organizované firmě jdou naše řešení o něco dále. Je snaha zajistit přístup k informacím pro rozhodování lidem, kteří vyrábí. Kdo jiný než dělník je schopen lépe poznat, že vznikl zmetek? Kdo by měl rozhodnout? Je tedy snaha dát správné informace nejen obchodníkům, manažerům a technikům, ale i výrobním dělníkům. Významná je oblast kooperací, kdy je potřeba plánovat nejen vlastní výrobní zdroje (stroje, lidi, přípravky, zásoby), ale i zdroje externích firem, které se účastní výrobního procesu. Pokud mají obchodníci, respektive lidé odpovědní za komunikaci se zákazníky k dispozici aktuální informace o stavu rozpracovanosti konkrétní zakázky, včetně výroby, která je zcela náhodou u kooperanta, protože firma již není schopna více výroby pojmout nebo je to výhodnější, je to zcela jiné, než když tyto informace lidi v podniku nemají.

 

Slavomír Zima, manažer značky Helios, LCS International

Slavomír Zima

Kromě všech klasických modulů a funkcionalit, které jsou součástí ERP systému a které využije firma prakticky každého zaměření, jako jsou například Ekonomika, Personalistika, CRM či Manažerské vyhodnocování a podobně, je pro výrobní firmu dnes už takřka nezbytností specializované řešení pro tuto oblast podnikání čili řešení branžové. Pokud by je neměla, museli by pracovníci i manažeři používat pro mnohé činnosti tužku a papír, maximálně excel, což by jim velmi komplikovalo práci.
Specializované řešení pro výrobu, aby bylo skutečným pomocníkem při zefektivnění procesů ve výrobě, by mělo komplexně pokrývat celou problematiku, od technické přípravy výroby, plánování materiálových i kapacitních zdrojů přes řízení výrobních procesů a vnitropodnikovou logistiku až po ekonomiku výroby. Musí být zcela integrováno s ostatními částmi informačního systému, například sklady, nákup, odbyt (prodej), účetnictví, fakturace. Konkrétně modul Výroba v systému Helios obsahuje mimo jiné funkcionality: Technická příprava výroby, Plánování materiálu, Kapacitní plánování, Řízení výroby, Řešení neshod ve výrobě a Kalkulace a Ekonomika výroby.

Specializované řešení pro výrobu by mělo komplexně pokrývat celou problematiku, od technické přípravy výroby a plánování zdrojů přes řízení výrobních procesů a vnitropodnikovou logistiku až po ekonomiku výroby.

Zefektivnění toku informací způsobí, že vedení i pracovníci firmy mají k dispozici přesné ekonomické výsledky v aktuálním čase. Sem patří například optimalizace skladových zásob a s ní přímo související snížení nákladů. ERP systém, kromě jiného, umožňuje i rychlejší reakci na tržní poptávku, například prostřednictvím elektronické komunikace mezi obchodními partnery – formou EDI komunikace nebo dalších typů. ERP též poskytuje možnost mít okamžitě k dispozici jak pohled na celek, tak i na jednotlivé dílčí procesy ve firmě, takže management je schopen operativně rozhodnout, jak a které oblasti posílit. Rychlost v dostupnosti správných informací je dnes pro řízení rozhodujícím faktorem.

 

Jaroslav Salva, manažer divize podnikových řešení Microsoft Dynamics, Microsoft

Jaroslav Salva, manažer divize 

podnikových řešení Microsoft Dynamics, MicrosoftTo, které vlastnosti a funkce ERP systému mohou konkrétní firmě prospět nejvíce, samozřejmě záleží na konkrétních podmínkách ve společnosti, způsobu podnikání, konkurenčních výhodách dané firmy nebo třeba na procesech, které se v dané firmě považují za rodinné stříbro. Samozřejmostí jsou dnes již správa financí, plánování výroby, obchodní moduly a mnoho dalších základních agend. Zavedení specifických procesů do výroby, například TOC, APS, kanban, JIT a mnoho jiných, je závislé spíše na konkrétním oboru, takže například v automobilovém průmyslu jde téměř o samozřejmost, ale v jiných oborech to může být i kontraproduktivní. Stejná je také situace s označováním výrobků a zboží. RFID čipy nebo čárové kódy jsou nutností při sledování v automobilovém průmyslu nebo v retailu, ale existuje mnoho oborů, které se bez nich stále dokážou obejít. Nezávisle na konkrétním oboru a rozsahu naimplementovaných modulů dnes ale přinášejí výrazné zefektivnění činnosti výrobním firmám nástroje pro analýzu dat (business intelligence) a zavádění mobilních technologií do výroby i do ostatních činností firmy.

Výrazné zefektivnění činnosti dnes výrobním firmám přinášejí nástroje pro analýzu dat a zavádění mobilních technologií.

ERP může být součástí integrace, ale častěji je spíše místem, do kterého se ostatní systémy integrují. V ERP systému se shromažďují všechna data o chodu firmy, na základě kterých se pak dělají operativní rozhodnutí i strategické plány. Integrovaný systém poskytuje na jednom místě informace o kampaních a oslovených zákaznících, uskutečněných nabídkách i uzavřených objednávkách, výrobních plánech, rozpočtech, plánovaných nákupech i finančních výsledcích. To vše bez duplikací dat a v reálném čase, podle nastavení přístupových práv také s možností propojení těchto dat se systémy odběratelů nebo dodavatelů. Přínos dobře integrovaného ERP je v tom, že poskytuje skutečně aktuální a pravdivé informace pro rozhodování.

 

Petr Koptík, obchodní ředitel a předseda představenstva, Minerva Česká republika

Petr Koptík, obchodní ředitel a předseda 

představenstva, Minerva Česká republikaU ERP systému musí v první řadě jít o vyzrálý systém, který je dlouhodobě vyvíjen jako jeden celek zahrnující rozsáhlou funkcionalitu v oblastech plánování a řízení výroby, prodej, nákup, sklady a finance. Mnoho mladých systémů se chlubí nejnovějšími technologiemi typu TOC či APS, i Minerva je implementuje, ale pokud nemá zůstat informační podpora firmy na půli cesty, základem je poctivá funkčnost MRPII a evidence skutečnosti v mnoha variantách. Speciality jsou důležité pro speciální průmysl: automobilový průmysl se neobejde bez JIT plánování v řetězci a to může být, dle složitosti výroby, podpořeno i APS. Složité strojírenské výroby nasazujeme téměř vždy s APS plánováním. Potravináři a nápojáři zase potřebují podporu linkové výroby. Jakmile mluvíme o nutnosti evidence šarží, zřídka se to obejde bez čárových kódů nebo RFID. Vznešené řeči o TOC vždy v závěru přejdou k vyhledání úzkých míst pomocí funkcí systému a nápravným opatřením. A to, pokud se pamatuji, probíhalo i před popularizací TOC v České republice.

U ERP systému musí v první řadě jít o vyzrálý systém, který je dlouhodobě vyvíjen jako jeden celek.

 

Vladimír Bartoš, manažer podpory prodeje, Minerva Česká republika

Vladimír Bartoš, manažer podpory prodeje, Minerva Česká republikaNejlépe odpovím příkladem z automobilového průmyslu: Ford, Renault, Peugeot, Volvo a další výrobci požadují po svých dodavatelích certifikaci dle standardu MMOG/LE. Jde o 206 jasně definovaných požadavků, které musí dodavatel splnit, aby mohl automobilce dlouhodobě dodávat. Výsledkem hodnocení je zařazení dodavatele do kategorie A, B a C. Jako kritické jsou definovány ty požadavky, které zajišťují protažení zakázky podnikem od zákazníka přes výrobu až k dodavatelům, vše pomocí informačního systému bez ručních vstupů. EDI musí nahrát objednávky do systému, systém je musí rozplánovat do výroby a do nákupu, v nákupu musí vzniknout objednávky na dodavatele a ty jim musí být předány elektronicky. Přepisujete někde ručně data z e-mailu? Zadáváte do informačního systému ručně pracovní příkazy? Jste C dodavatel a končíte!

Přepisujete někde ručně data z e-mailu? Zadáváte do informačního systému ručně pracovní příkazy? Pak jste dodavatel kategorie C.

Václav Mačát, generální ředitel, OR-CZ

Václav Mačát, generální ředitel, OR-CZNetroufám si říci, že některá z uvedených funkčností ERP systému může přispět k zefektivnění procesů ve výrobních podnicích více než ostatní. Všechny vlastnosti ERP jsou pro efektivně fungující podnik velmi důležité a nepostradatelné. Co je pro kterého výrobce důležitější, to záleží především na charakteru a složitosti výroby, na rozsahu a složitosti dodavatelsko-odběratelských vztahů, na úrovni výrobní technologie atd.
Základním předpokladem, aby mohlo být zefektivnění procesů ve firmě dosaženo, je přitom schopnost lidí, zejména manažerů, realizovat změny, kterými je implementace vyspělého ERP systému podmíněna. Stále ještě existují podniky, ve kterých je změna procesů blokována neochotou třeba i jediného „nepostradatelného“ odborníka.

Základním přínosem komplexního ERP systému je skutečnost, že jsou všechny podnikové procesy integrovány nad jedinou společnou datovou základnou.
Základním přínosem komplexního ERP systému je skutečnost, že jsou všechny podnikové procesy integrovány nad jedinou společnou datovou základnou. To znamená, že si nikdo „nehraje na vlastním písečku“ a každý má možnost v reálném čase nahlížet (případně omezeně zasahovat) i do procesů, které mu sice přímo nepřísluší, ale ovlivňují jeho činnost a je na nich závislý. Typickými příklady v našem řešení OR-SYSTEM jsou nástroje, které obchodníkovi umožňují přístup do procesu výroby, aby zjistil aktuální stav „své“ zakázky, pohled na kapacitní průchodnost konkrétní objednávky, případně simulaci nejbližšího možného termínu dodání zboží. Dalším příkladem je možnost obchodníka zjistit, zda konfigurace výrobku, kterou zákazník požaduje, je vyrobitelná.


Zajímala by vás vyjádření IT dodavatelů k jiné otázce? Pošlete nám svoje náměty na adresu redakce: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Rádi další anketu rozšíříme či upravíme podle vašich námětů. Ve svých návrzích ale prosím zohledněte, zda je dané téma uchopitelné formou ankety.


 
další články o ERP

Na co se zaměřit při výběru ERP?

 

Výmluvy, proč nový ERP "nefunguje"

 

Proč neodkládat inovaci ERP